İsmini Ünlü Kişilerden Alan En Güzel 10 Şarkı

Content Protection by DMCA.com

İsmini ünlü kişilerden alan en güzel 10 şarkıyı yazdık. Arşivleri altüst ettik, hafızamızın derinliklerine gömüldük. Bizce çok acayip bir liste olduk. O zaman ben J.H.’nin çizgisini bozmayayım, yine öneriyi yineleyelim. Kahvenizi çayınızı alın, aşağıdaki şarkıları bir bir açın. Kopun gidin bir yerlere. Buyrun!

 

10. Scissor Sisters – Paul McCartney

Listedeki diğer şarkılara kıyasla aralarında en sıradanı Paul McCartney olabilir, ama bu sıradanlık yine bir Scissor Sisters sıradanlığı olduğundan paçayı kurtarıyor. Garip vokallerin ve eğlenceli ritmlerin insanları Scissor Sisters’ın 2006 tarihli ikinci albümleri Ta-Dah’nın şarkısı Paul McCartney, sürprizli bir şarkı değil. Ama Allah için, yine de çok güzel.

 

9. David Bowie – Andy Warhol

Büyük üstat Bowie‘nin bu şarkıyı spesifik olarak Warhol’a yazmasının sebebi olarak hep aynı şey söylenir: Warhol‘un Bowie’yi en çok etkileyen kişi olması. Neden olduğunu da görmek zor değil. Warhol’un müzik, sanat ve reklam dünyasındaki etkisi, kıtaları aşıp Britanya’ya, David Bowie’ye ulaşmış, o da bu şarkıda ölümsüzleştirmiş. En güzeli.

 

8. Jay-Z – Tom Ford

Hah! Jay-Z‘nin Jay-Z’likten Kanye West’liğe olan evrimi bu şarkıyla tamamlandı. Hova’nın on ikinci stüdyo albümü Magna Carta… Holy Grail’in ikinci single’ı ünlü modacı ve yönetmen Tom Ford‘u onore eden bir isme sahip. Ek bir not: Bu şarkı yayınlandıktan sonra Google’da Tom Ford diye aratan insanların sayısı çılgın katlanmış. Kimse A Single Man’i de mi izlemedi yahu?

 

7. Gorillaz – Clint Eastwood

Bu şarkının kalplerde ayrı bir yeri var. Zira Damon Albarn’ın garip projesi Gorillaz‘ı ilk defa bu şarkıyla duyduk. 2001′de bu single’la piyasaya giren Gorillaz’ın nasıl bir grup olacağına dair herhalde şüphesi olan vardıysa, Clint Eastwood‘dan sonra o şüphesi silinmiştir. Gorillaz Clint Eastwood, Clint Eastwood Gorillaz’dır. Net.

 

6. Duck Sauce – Barbra Streisand

Şu şarkının melodisini duyduğunuzda otomatikman eşlik etmiyorsanız 2010 senenizi bir mağarada geçirdiğinizi varsayıyoruz. Amerikalı Armand Van Helden ve Kanadalı A-Trak’ten oluşan Duck Sauce bir ara her yerdeydi. Hakikaten boş olduğunu düşünmüyoruz. O ne güzel bir melodidir öyle!

5. MIKA – Grace Kelly

Lübnan asıllı İngiliz tatlı çocuk MIKA‘nın ilk albümünün, ilk şarkısı Grace Kelly’ydi. Bilmiyorum, bana ezelden beri iki şey çok ilginç geliyor. Birincisi; şarkıcılar, aktörler, yazarlar ve minvallerinin yaptıkları işlerde kendi alanlarının mutfaklarını tasvir etmeleri. İkincisi de Grace Kelly. Hayatına bir aktris olarak başlayıp Monako Prensesi olarak bitiren Kelly ile bu şarkının pek alakası yok ama ilk konsept yerli yerinde!

 

4. M83 – Steve McQueen

Fransa’da ciddi bir müzik altyapısı olduğunu (cahilliğimizden ötürü ancak) ciddi ciddi fark etmeye başladığımız yıllarda piyasaya atlayan M83‘ün belki de en güzel şarkısı, 2012 tarihli single’ı Steve McQueen olabilir. Listenin dört numarasına boşuna almadık.

 

3. The Vaccines – Norgaard

Bazı gruplar ilk albümlerini muhteşem yapmakla lanetleniyorlar sanırım. Evet, piyasaya hızlı giriyorsun, beğenileri topluyorsun ama sonra da çıta hep yüksek oluyor be kardeşim! İnanmayan önce Bloc Party’ye, sonra da The Vaccines‘e sorsun. Muhteşem bir ilk albüm, manken Amanda Norgaard‘a yazılmış muhteşem bir şarkı, sonra? Cık.

 

2. The Postal Service – Clark Gable

2003′te tek albüm çıkarıp, bir daha da çok iş yapmayan The Postal Service’in arkasından ağladıysak bunun sebebi biraz da Clark Gable. Bu da şurada itirafımız olarak dursun, arka planında alkış çalan şarkılara karşı yumuşak bir karnım var. Niye bilmiyorum. Evet, Lady Gaga – Applause dahil.

 

1. Halimden Konan Anlar – Natalie Portman

Dürüst olayım, bu listeye biraz da Natalie Portman‘dan söz etmek için gönül verdim. Hayır, aktris olanından söz etmiyorum. Halimden Konan Anlar‘ın şarkısından söz ediyorum. Arada giren Star Wars melodisi olsun, acayip keyifli ritmi olsun, hafif retro tadı olsun, bu şarkının bizim gibi adamlar tarafından yaratıldığını düşünmeden edemiyorum. En büyük dayanağım da “Hanimiş benim küçük Matildam, hanimiş Padmem, V for Vendetta, hem güzel hem zeki laptop aşkım, yarın bize gelsene Natali Portmın?” sözleri. Hakikaten ülkede her şey can sıkarken, ağız bozarken Natalie Portman’a seslenesi de gelmiyor değil insanın.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Mustafa Culban Professional Quests Answerer Cinedia.net
Her türlü soruyu cevaplarız yeğen. Çekinmeden sor . Aslında bu kısmı öyle kafasına sorusu takılanlar için yaptık. Çekince olmasın asla.
Gönder