Neredesin Firuze Film Müzikleri’nden Birbirinden Muhteşem 13 Şarkı

Content Protection by DMCA.com

Türkiye’de yapılmış en keyifli film müziği albümlerinden biri şüphesiz ki Neredesin Firuze Film Müzikleri albümüdür. Sunay Özgür ve Ender Akay’ın insanı gerçekten hayret ettiren şarkılarının yanı sıra albüme seçilen diğer şarkılar ve yorumlanışları da apayrı güzeldir.

Biz de bir anda aklımıza düşen bu albümden bir liste yapalım ve sizlere de o müthiş şarkıları hatırlatalım istedik. Albüm yoksa bulun, alın, dinleyin! Arşivlik/evladiyelik muhteşem bir çalışma.

Ya Evde Yoksan


Filmin belki de en unutulmaz şarkısı. Haluk Bilginer, Özcan Deniz, Cem Özer, Ruhi Sarı ve Ragıp Savaş hep beraber söylüyorlar nasıl unutulsun! Adeta senelerin akapella topluluğu. Orhan Gencebay’ın yaptığı (orijinalini dinlemediyseniz çok ayıp) bu canavar şarkının sözleri Cemal Safi’nin.

Şarkıların Büyücüsü


Bu albüm genel olarak “ayyy Özcan Deniz ne beeeee” diyen tüm insanlara tokat niteliğindedir. Biz de Özcan Deniz fanatiği değiliz arkadaş ama Sezar’ın hakkı Sezar’a. Adamın sesinin muhteşemliğine kanıt gibi albüm vallahi. Sunay Özgür ise Ahmet Hamdi Tanpınar’ın sözlerini makyajlamakla kalmamış bir de bu şarkıyı bestelemiş.

Gaip Yol


Sözü ve müziği Eren Kazım Akay’a ait olan bu sıra dışı şarkıyı Burcu Güneş’in yorumuyla dinliyoruz, albümün çok ön planda olmasa da etkileyici parçalarından biri, gizli silahlardan.

Kara Sevda


Fuat Saka’nın bu işini Özlem Tekin öyle güzel yorumlamış ki Karadeniz’le zerre alakası olmayan insanın bile hoşuna gidiyor bir anda, mırıldanmaya ya da ayağını elini vurup ritim tutmaya başlıyor.

Çizdim


Ata Demirer sanırım bu albümün tek komik karakteri, keza albümdeki her performansı birbirinden enteresan. Aysel’im albümünden ya da önceki stand-up’larından bilen bilir çok fena sesi var. Haydi azıcık modumuz yükselisin: “Çizdim oynamıyorum!” Unutmadan, Çizdim’in sözü Saim Çakar, bestesi Ayaz Kaplı’ya ait.

Sabır


Hazır modumuz yüksekken Ciguli ile devam edelim. Müzik piyasamızın bir türlü çözemediğimiz müzik adamlardan kendisi, itiraf edelim ki kimse ondan Göksel’in Sabır’ını söylemesini beklemiyordu ama güzel oldu, çok da güzel iyi oldu.

Beni Affet


Tam keyfimiz yerinde eller havaya şeklindeyken bir anda Özcan Deniz ve Ragıp Savaş sağlı sollu birer yumruk atıyorlar ve tekrar kederlendiriyorlar bizi. İnsanı fark etmeden öldürebilecek şarkıların bestecisi Sunay Özgür’ün işiymiş yine bu şarkı ve sözler Ahmet Hamdi Tanpınar’a ait.

Sensiz Olmaz


Ah be baba dedirten, girişinde içtiği sigarayla adeta sigarayı bırakmışları geri çağıran, muazzam bir Müslüm Gürses yorumu. Hepimiz hem fikiriz herhalde her söylediği şarkıya ayrı bir dokunduğuna Müslüm Baba’nın. Neden gittin baba? Nefis bir Ortaçgil şarkısı.

Törki Törki


Bulutsuzluk Özlemi’nin adeta Turizm Bakanlığı’na tanıtım video’su çekercesine söylediği komik ve eğlenceli bir parça ki esasen Dizzy Man’s Band’e aitmiş. Canavar gitar tonlarına ise diyecek hiçbir şey yok!

Tavla


Ata Demirer’in yine eğlenceli üslûbuyla söylediği bu şarkı da albümün oynakları arasında. Mirkelam ve İskender Paydaş ikilisinin ölümsüz eseri.

Yalnızım Dostlarım


İbrahim Tatlıses’in hayatımıza sokup kulağımıza kazıdığı bu efsanevi parçayı hiç beklenmedik şekilde Ragıp Savaş ve güzeller güzeli Janset’ten dinliyoruz. Şunu da araya sıkıştıralım ve öğrenmiş olalım: Yalnızım’ın sözleri Tahir Peker’e müziği ise Burhan Bayar’a aitmiş.

İnleyen Nağmeler


Zeynettin Maraş’ın bu güzide eserini Erol Büyükburç tüm rock star’lığıyla söylüyor, bize de uçan kuşları, martıları, yeşil tatlı bir baharı ve gülen şen sevdalıları hayal etmesi kalıyor.

Öldürme garantili bonus: Ahirim Sensin


Şayet yukarıya ara ara serpiştirdiğimiz şarkılardan sağ çıktıysanız, bonusla sizi vuracağız. Muazzam bir Neşet Ertaş eseri ve Özcan Deniz’in muazzam bir yorumu daha! Çok tehlikeli bir birliktelik olmuş. Sözlere falan hiç değinmiyorum bile.

Ne güzel albümdün sen Neredesin Firuze, bak farkına varmadan yarısından çoğunu yazıvermişiz bile şarkılarının.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Mustafa Culban Professional Quests Answerer Cinedia.net
Her türlü soruyu cevaplarız yeğen. Çekinmeden sor . Aslında bu kısmı öyle kafasına sorusu takılanlar için yaptık. Çekince olmasın asla.
Gönder